Dostojevskij v antikvariátoch

Dostojevskij antikvariát: Dostojevského  knihy sa hojne vyskytujú v antikvariátoch. Prevažujú vydania z dôb socializmu (čo v slovenčine znamená vydania z edície Spoločnosť priateľov krásnych kníh SPKK), zriedkavejšie sú vydania spred roku 1948 (teda prvá CŠR + prvá Slovenská republika). Najvzácnejšie sú samozrejme vydania z dôb pred rokom 1918, v tej dobe však v slovenčine vyšlo minimum diel a aj tých pár čo bolo preložených tak bolo vydaných v časopisoch a nie ako samostatné knihy.

Prvorepublikové knihy častokrát vychádzali dvoch variantoch: v pevnej a mäkkej väzbe (v západnej Európe to pretrvalo dodnes). Práve tie mäkké častokrát vychádzali tak, že ich bolo potrebné rozrezať. Ak máte štastie, tak sa vám podarí natrafiť na ešte nerozrezané, vyše osemdesiatročné exempláre.

V najväčšom slovenskom antikvariáte v Leopoldove bol istý čas Dostojevskij dokonca najpredávanejší autor (denník Pravda, 16.8.2006). V prípade, že sa chystáte objednávať knihy v českých antikvariátoch (čo sa oplatí najmä preto, že po slovensky nevyšli všetky Dostojevského diela) pripravte sa na vysoké poštovné (okolo 250 Kč) a v prípade, že platíte na dobierku, tak Slovenská pošta si účtuje za platbu do zahraničia poplatok 4 alebo 6 EUR. Je preto výhodnejšie ak môžete platiť bankovým prevodom (najmä v prípade, že platíte z českej banky alebo máte vy aj antikvariát účet v ČSOB), pozor však na výšku bankových poplatkov (bankové poplatky pri medzištátnej platbe platíte za odosielajúcu aj prijímajúcu banku vy, nie antikvariát).

V prípade, že máte záujem o všetky Dostojevského diela v jednej edícii tak zháňajte Dostojevského diela, ktoré vyšli vo vydavateľstve Kvasnička a Hampl v dvadsiatych a tridsiatych rokoch v 38 zväzkoch. V medzivojnovom období neexistovala v žiadnom jazyku okrem ruštiny úplnejšia edícia (ani v nemčine, angličtine či francúštine).